2019-01-04

ДА ЛИ ЕУ ЛИЧИ НА

ДА ЛИ ЕВРОПСКА УНИЈА ЛИЧИ НА ХАНЗЕАТСКИ САВЕЗ

carsa


Раде Божовић
Мало необични питање: Може ли бити сличнопсти између једног савеза, који наликује гилди, основаног половином 13. века и савеза држава, односно Европске уније основане 700 и кусур година касније. Наравно да не може сасвим, али погледајмо шта је ханезеатски савез и како га је представио чувени историчар Вил Дјурант (1885-1981).

По свој прилици ханзеатски савез је, у почетку, немачка трговачки савез који убрзо постаје међународни, односно савез европских најмоћнијх и најпрометнијих лука. Срце му је, по свој прилици, лука Либек, „истакнуто упориште немачког ратовоња и трговања“ (В, Дјурант). Либек најпре склапа савез са Хамбургом и Брижом. Ускоро им се придружује двадесетак велих лука и на крају моћни савез има у свом саставу педсет и два града-луке. То се догодило половином 13. века.
Готово један век овај савез држи монопол, али има и цивализацијских заслуга за живот западне Европе. Помагао је у обрачуну са феудализмом, али је остао запамћен због немилосрдног практиковање монопола, постао угњетач, тирански ограничавао независност својих  чланова, градове, присиљавао их да постану чланови, радио против конкурената не бирајући средства, заправо није давао прилику конкуренцији да дигне главу, није се либио да чак ангажује гусаре само да би онемогућио трговину другима, гушио занатлије. Радници су почели да га се плаше, па чак да га и мрзе. Када су се радници Енглеске 1381. г. дигли на устнак, они си их поубијали, чинећи то чак у црквама у који су побуњени радници нашли уточиште. Ширио је овај савез немачку трговину, али и језик и културу. Стигли су до чак Новгорода у Русији и одмах тамо успостваили наоружани трговачки гарнизон а цркву св. Петра користили као складишта… Толико о поштовању туђе религије.
Дакле, свака сличност је случајна, ненамерна а профит намеран.
ИЗВОР: Центар академске речи